Ir jāmācās no stiprajiem un pieredzējušiem cilvēkiem, kuriem ir viedums, kas var palīdzēt augt Tev pašam!


Intervija ar Motiva Latvija Rīgas pārstāvniecības vadītāju, RUB valdes locekli Jāni Patmalnieku.


Kā Jūs izlēmāt pievērsties uzņēmējdarbībai?

Tas bija aptuveni pirms 3 gadiem. Mani bija nogurdinājusi dzīve biroja telpās un rutīna “darbs-mājas”. Biju piekusis gaidīt piektdienas un nosacīto atpūtu. Biju piekusis no IMG_9623.jpgstingrās vadības kontroles un dzīvošanas svešos rāmjos. Jutu, ka dzīve man paiet garām… Pamazām manī vairojās pārliecība, ka esmu spējīgs uz ko vairāk par monotonu 8 stundu darbu biroja krēslā. Es velējos darīt ko jēgpilnu. Vēlējos dzīvot… Taču tobrīd īsti vēl nebija saprašanas – kā tieši. Zināju, ka vēlos dinamiku un izaicinājumus. Būt ārā – satikties ar interesantiem cilvēkiem un būt sava laika un dzīves noteicējam. Un tad man palaimējās satikt kādu cilvēku, kurš mani iedrošināja rīkoties. Izgaismoja man ceļu, pa kuru es eju joprojām. Cilvēku, kurš lika man izaicināt pašam sevi…

Es uzrakstīju atlūgumu biroja darbā un metos iekšā nezināmajā. Sāku apgūt uzņēmējdarbību, kur visu savu enerģiju varētu atdot pats saviem mērķiem.

Kāpēc tieši šī nozare un kas Jūs tajā saista?

Aizejot no darba birojā, es nebiju pārāk izvēlīgs nozares meklējumos. Es vairs nemeklēju darbu – tā vietā es meklēju sadarbības partneri, ar kuru kopā attīstīt uzņēmumu. Mani interesēja uzņēmējdarbības organizācija, kur uzņēmuma pamatdarbības specifikai bija sekundāra nozīme.

Meklējumi mani saveda kopā ar šī brīža partneri un biznesa skolotāju – Ralfu Minkeviču. Ralfs uzņēmumu “Motiva Latvija” savulaik aizsāka Liepājā.

Šobrīd es esmu atbildīgs par Rīgas pārstāvniecības attīstību, vienlaikus esot iesaistītam pilnīgi visos uzņēmuma procesos.

Vai un kā laika gaitā ir mainījies Jūsu klients?

Kā Rīgas pārstāvniecības vadītājs es uzņēmumā darbojos nedaudz vairāk par gadu, kā dēļ šobrīd daudz objektīvāk varu veikt prognozes, nefokusējoties uz vēstures analīzi. Uzņēmuma iekšējā politika attiecībā pret klientu segmentu tika noteikta jau sākotnēji – fokusēties uz B2B (Business to Business) klientiem. Taču savas izaugsmes posmā apkalpojām ikkatru, kurš pie mums vērsās. Žalūziju piegādes uzņēmuma darba specifika paredz to, ka nav starpības ar kādu apjomu strādāt – patērētā laika ziņā gandrīz nav starpības – vai apkalpojam klientu ar 1 žalūziju, vai biroju, kurš veic pasūtījumu virs 50 žalūzijām.

Kā Jūs raksturotu no sava skatu punkta šī brīža biznesa vidi Latvijā?

Žalūziju nozarē konkurence ir fantastiski liela (uz vienu klientu apmēram 70 uzņēmumi), un,  lai nodrošinātu sava uzņēmuma izaugsmi ilgtermiņā, ir jādomā un jādarbojas atšķirīgi no tā, kā to dara mūsu konkurenti.

Mūsu vīzija ir tāda, ka nākotne pieder tehnoloģijām un automātikas risinājumiem, kur ļoti liela loma ir arī drošībai. Motiva Latvija devīze skan šādi “Dizains-Tehnoloģijas-Drošība”, kas sevī apvieno ideju par to, ka mēs klientu nodrošinām gan ar dizaina risinājumiem, sadarbojoties ar Latvijas līmeņa dizaineriem, gan tehnoloģijām, veicot Gudrās Mājas ekosistēmas plānošanu un ierīkošanu, gan drošību – gan no tehnoloģiju viedokļa, gan fiziski – aprīkojot telpas ar risinājumiem pret bērnu traumatismu.

Lai attīstītu veiksmīgu biznesu šodien, ir jādomā par to, kāda pasaule izskatīsies pēc 10 gadiem, kas nozīmē, ka jau šodien jāsāk piedāvāt to, kas šodien nav populārs, bet būs katras mājsaimniecības ikdiena pēc 10 gadiem. Motiva Latvija ir vienīgais uzņēmums Latvijā, kas klientu konsultē gan dizaina, gan tehnoloģiju, gan drošības jomās, piedāvājot unikālu servisu no pārbaudītiem piegādātājiem.

Ar ko lepojaties uzņēmuma darbībā?

Kā vispārāko prioritāti uzņēmuma darbībā mēs vērtējam attieksmi pret savu klientu.

Tiekšanās uz izcilību klientu servisā ir viens no Motiva Latvija stūrakmeņiem – jau no pirmā kontakta līdz parakstītai pavadzīmei – mēs visu darām ar smaidu, sirsnību un profesionalitāti. Ne mazāk nozīmīgais stūrakmens ir drošība visos darījumos.

Esam cieši saistīti ar vairākām uzņēmēju biedrībām, kur ieņemam atbildīgas lomas – arī esot valdē – tāpēc mums ir ļoti svarīga mūsu reputācija. Mēs ar rūpību sekojam līdzi katram projektam un gādājam, lai klients, parakstot pavadzīmi, būtu 100% apmierināts. Profesionalitāte caur mīlestību pret to, ko darām.

Kur un kā Jūs smeļaties enerģiju un iedvesmu pēc darba?

Man ir vairāki rituāli, kuros es atjaunoju savu enerģiju un sirdsmieru. Viens no tādiem ir gari pārgājieni pa mežu vai gar jūras krastu. Dabas spēks apvienojumā ar fizisku slodzi palīdz sakārtot domas un nomierināt prātu. Kā arī man saistoša ir garīgā prakse, kā ietvaros es attīstu savu personīgo izaugsmi, mācoties ne tikai uzņēmējdarbības nianses, bet, kas ir vēl būtiskāk, mācos pats sevi. Kā trešo spēka avotu varu minēt grāmatu lasīšanu, taču garākos pārbraucienos ar auto es klausos arī audio grāmatas. Viena no pēdējā laika iedvesmojošākajām grāmatām, ko šādā veidā esmu noklausījies, ir Robins Šarma “Mūks, kurš pārdeva savu Ferrari” (krievu valodā).

Vai un kāpēc Jūs ieteiktu citiem uzņēmējiem pievienoties Rīgas uzņēmēju biedrībai?

Rīgas uzņēmēju biedrība ir ārkārtīgi ģimeniska un draudzīga, savstarpēji atbalstoša organizācija, kur ir iespējams iegūt gan jaunus draugus, gan apmainīties ar pieredzi un iegūt jaunus darījumus, kā arī ir iespēja bez maksas piedalīties dažādos izglītojošos semināros, kurus rīko RUB sadraudzības partneri – piemēram, LDDK, LTRK, MUB un daudzi citi.

Pie mums ir forši – aicinu ikvienu Rīgas uzņēmumu pievienoties sociāli aktīvo uzņēmēju pulkam!

Jūsu padoms, vēlējums jaunajiem uzņēmējiem vai tiem, kuri vēl prāto par savas uzņēmējdarbības uzsākšanu!

Galvenais ir sākt. Pat ja trīc ceļi, un nezini, kā sākt, – nevajag baidīties spert pirmo soli! Jā, viegli nebūs, bet pavisam noteikti – tas būs tā vērts! Kāpiens kalnā vienmēr sākas ar pirmo soli. Kā arī – rūpīgi jāizvēlas cilvēki sev apkārt, jo tu esi vidējais aritmētiskais no 5 cilvēkiem, ar kuriem tu ikdienā saskaries visbiežāk… Ir jāmācās no stiprajiem un pieredzējušiem cilvēkiem, kuriem ir viedums, kas var palīdzēt augt Tev pašam!

Jūsu vēlējums Rīgai un Latvijai, sagaidot valsts simtgadi!

Novēlu katram personīgi augt un attīstīties saskaņā ar nospraustajiem mērķiem. Valdībai vēlu svaigu skatījumu uz lietām un sakārtotību gan sabiedriskajā sektorā, gan valsts pārvaldē, gan arī kvalitatīvā komunikācijā ar uzņēmējiem. Jaunos uzņēmējus aicinu nesekot stereotipiem un nebīties no valsts iestādēm.

Aicinu katram pašam veidot savu personīgo pieredzi, jo viss sākas ar sevi un sevī. Jābūt pozitīvai attieksmei, un tikai tad arī var sagaidīt tādu pašu attieksmi pretī.

Rīgai un Latvijai novēlu mieru, saticību un spožu nākotni cerībā, ka demogrāfijas līkne ar lepnību tieksies pret sauli – augšup!

 

 


Ar J. Patmalnieku sarunājās RUB praktikante R. Kļava