Valdība atbalsta sociālās apdrošināšanas iemaksu likmes samazināšanu 2014.gadā

Foto: LETA

No 2014.gada 1.janvāra valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu likme vispārējā gadījumā samazināsies par 1%, tā šodien lēma valdība, atbalstot Labklājības ministrijas (LM) izstrādātos grozījumus likumā par valsts sociālo apdrošināšanu.

Šobrīd sociālās apdrošināšanas likme ir 35,09%, no tiem 24,09% maksā darba devējs, bet 11% – darbinieks. Plānots, ka nākamgad šī likme samazināsies līdz 34,09%, no kuriem 23,59% maksās darba devējs, bet 10,5% darbinieks.

LM skaidro, ka apdrošināšanas likmes samazinājumam nebūs ietekmes uz pensiju, pabalstu vai atlīdzību apmēriem, bet tikai un vienīgi uz speciālā budžeta ieņēmumu daļu, proti, ieņēmumu attiecīgi būs mazāk, nekā plānots pirms likmes samazinājuma.

Piemēram, apdrošināšanas likmes samazinājums neietekmēs pensijas apmēru, jo kopējā iemaksu likme vecuma pensijas kapitālam ir noteikta 20%, kuru sadala starp 1. un 2.pensiju līmeni, norāda LM. Proti, 2013. un 2014.gadā iemaksu likme 1.līmeņa pensiju kapitālam ir 16%, 2.pensiju līmenī likme ir 4%, 2015.gadā attiecīgi 15% un 5%, bet no 2016.gada – 14% un 6%. Šī likme netiek mainīta.

Atbalstot grozījumus likumā «Par valsts sociālo apdrošināšanu», valdībā arī noteica, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas par valdes locekli, kurš bez atlīdzības veic pienākumus kapitālsabiedrībā, būs jāveic no valstī noteiktās minimālās mēneša darba algas.

Tas būs jādara gadījumos, ja kapitālsabiedrības apgrozījums iepriekšējā gadā bijis lielāks par 7000 eiro (4958 latiem) un attiecīgajos mēnešos nebija neviena darba ņēmēja vai apdrošināšanas iemaksu objekts bija mazāks par minimālo mēneša darba algu.

LM atgādina, ka likums «Par valsts sociālo apdrošināšanu» paredz, ka komercsabiedrības valdes locekļi, kuriem atlīdzība ir noteikta, ir pakļauti obligātajai sociālajai apdrošināšanai kā darba ņēmēji, ja komercsabiedrības valdes loceklim nav noteikta atlīdzība, valdes loceklis nav pakļauts valsts sociālajai apdrošināšanai un nav tiesīgs saņemt sociālās apdrošināšanas pakalpojumus.

Pēc Valsts ieņēmumu dienesta informācijas, Latvijā 2011.gadā ir konstatētas 4967 kapitālsabiedrības, kuru 2011.gada neto apgrozījums ir lielāks par 100 latiem.

To iesniegtajos ziņojumos par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām no darba ņēmēju darba ienākumiem, iedzīvotāju ienākuma nodokli un uzņēmējdarbības riska valsts nodevu pārskata mēnesī par 2011.gadu nav deklarētas valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas un mikrouzņēmumu deklarācijās nav darbinieku ar ienākumiem.

Grozījumi vēl jāpieņem Saeimā.

Avots: http://www.finacenet.lv

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s