Četros gados strādājošo studentu skaits pieaudzis līdz 49%

Foto: Ria Novosti/Scanpix

LETA

Strādājošo studentu skaits laikā no 2009.gada līdz 2013.gadam ir pieaudzis un patlaban algotā darbā studiju laikā ir nodarbināti 49% pilna laika studentu, taču pirms četriem gadiem strādāja tikai 45% pilna laika studentu, liecina «Eurostudent» pētījuma dati.

Kā informēja Latvijas Universitātes (LU) Filozofijas un socioloģijas institūta direktores vietniece Ilze Koroļeva, uz jautājumu «Kas ir primārs mūsdienu studentiem – darbs vai mācības?» puse no strādājošajiem studentiem atbildējusi, ka pirmkārt viņi strādā un veic citus pienākumus, bet studē tikai «paralēli darbam».

Lielākā daļa studentu jeb 78% strādā, lai apmaksātu savus ikdienas tēriņus, tomēr ne mazāk svarīga motivācija nodarbinātībai, studentu skatījumā, ir darba pieredzes iegūšana. Turklāt daudz optimistiskāk savas nākotnes izredzes darba tirgū pēc studiju beigšanas vērtē tie studenti, kuri patlaban strādā, un jaunieši ar darba pieredzi.

Neraugoties uz «karstajām» diskusijām par augstākās izglītības kvalitāti, «vidējais students» Latvijā ir apmierināts gandrīz ar visiem studiju aspektiem, akcentē Koroļeva. Lielāko daļu studentu apmierina kā studiju kvalitāte – mācībspēku kvalifikācija, pasniedzēju un augstskolas administrācijas attieksme pret studentiem, pasniegšanas kvalitāte -, tā arī mācību darba organizācija un materiāli tehniskais nodrošinājums – studentu skaits auditorijā, informācijas aprite, auditoriju tehniskais nodrošinājums un bibliotēku darbība.

Savukārt pretrunīgāka esot studējošo attieksme pret studiju organizāciju un nodarbību grafiku, zinātniskā darba iespējām, lekciju kursu piedāvājumu. Studentus visvairāk neapmierina prakses iespēju nodrošinājums un atsevišķu pakalpojumu ierobežotā pieejamība – ēdnīcu, kafejnīcu trūkums, gaisa temperatūra auditorijās, iespēja saņemt medicīnisko palīdzību.

Latvijas situācijas analīze balstās uz 2025 pilna laika studentu sniegtajām atbildēm. Saskaņā ar starptautiski izstrādātu metodoloģiju aptauja tika veikta 28 valsts un juridisko personu dibinātās augstākās izglītības iestādēs visā Latvijā.

«Eurostudent» ir starptautiska iniciatīva, kuras laikā kopš 1999.gada Boloņas procesa dalībvalstīs pēc vienotas metodoloģijas tiek veiktas studentu aptaujas. Šogad Latvijā «Eurostudent» aptauja tika veikta ceturto reizi vienlaikus ar aptauju 27 Eiropas valstīs. Projektu realizē LU aģentūra «LU Filozofijas un socioloģijas institūts».

Pētījums sniedz ieskatu tādos aktuālos jautājumos kā augstākās izglītības pieejamība, studiju apstākļu raksturojums, studiju procesa vērtējums, starptautiskā mobilitāte studiju laikā, līdzdalība sabiedrības dzīvē, ienākumu un izdevumu struktūra, veselības stāvokļa vērtējums, integrācija darba tirgū.

Izglītības un zinātnes ministrija aicina uz aptaujas rezultātu prezentāciju rīt, 14.novembrī, plkst.15 ministrijas Lielajā zālē, kas atrodas 2.stāvā.

Avots: http://www.financenet.lv

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s