Ir arī kādreiz lietas, kas uzlabojas…

 

Kaut kā sanāk, ka mēs labāk saskatām slikto un bieži labās lietas paliek neievērotas. Šoreiz par struktūrvienību definīciju, kura jau kādu laiku ir ielikta korektos rāmjos un to vajadzētu uzskatīt par nodokļu normatīvo aktu uzlabojumu – vienu no retajiem.

Nedaudz vēsture:

1) Neskatoties uz visiem iebildumiem un argumentiem, 2011.gada beigās Saeima pieņēma Finanšu ministrijas savārstīto frāzi likumā “Par nodokļiem un nodevām” struktūrvienības definīcijā. Kā jau parasti tam līdzi nāca arguments, ka tikšot apkarota ēnu ekonomika un tad jau jebkas tiek pieņemts. Attiecīgi definīcija tika papildināta ar teikumu:
“Par struktūrvienību uzskata arī tīmekļa vietni, kurā veic saimniecisko darbību ar elektronisko sakaru līdzekļu (tai skaitā ar interneta) starpniecību”.

2) Šīs definīcijas sekas bija tādas, ka par sturktūrvienību varēja un vajadzēja reģistrētvisas saimnieciskajā darbībā izmantotās interneta adreses un visus sakaru līdzekļus, kuri bija spējīgi pieslēgties internetam, jo pieslēdzoties tīklam, tie kļūst par tīkla daļu. Valsts ieņēmumu dienests arī drukāja šīs apliecības ar struktūrvienībām: “EDS”, “Swedbank biznesa tīkls”, “draugiem.lv” un citām vietnēm, kurās parādījas uzņēmumu klientu dati, kontakti un kādas darbības ar tiem, jo tā visa ir saimnieciskā darbība.

3) Nebija arī ilgi jāgaida, kad Valsts ieņēmumu dienests sodīja pirmos uzņēmumus, kuri nebija reģistrējuši par struktūrvienībām savas statiskās mājas lapas, kuras pēc būtības ir uzskatāmas par reklāmām. Vienkārši nebija citu pārkāpumu par ko sodīt. Cieta jau grāmatveži…. Citiem uzņēmumiem tika izsūtītas brīdinājuma vēstules, ka viņiem ir mājas lapa, bet nav reģistrēta kā struktūrvienība.

2013.gada janvārī tika izskatīti priekšlikumi grozījumiem likumā “Par nodokļiem un nodevām”Jāsaka liels paldies deputātei Elīnai Siliņai, par kuras priekšlikumu komisija aizdomājās un iedziļinājās pieņemtās definīcijas sekās. Rezultātā kopš 2013.gada 10.aprīļa struktūrvienības definīcijas papildinājumam ir šāda redakcija:
“Par struktūrvienību uzskata arī tīmeklī izvietotas preču vai pakalpojumu tirdzniecības un pasūtījumu pieņemšanas vai komplektēšanas sistēmas, kurām ir tīmekļa vietne un lietotāju reģistrācijas sistēma, pasūtījumu sistēma vai norēķinu sistēma, kuras uzturētājs atrodas Latvijas Republikā vai ārpus tās”.
Man šķiet pietiekoši skaidrs un konkrēts formulējums.

Beidzot es varēju likvidēt savas simts struktūrvienības. Bet tomēr drošības dēļ uzņēmumu mājas lapu adreses atstāju reģistrā.

Ar cieņu,
Rolands Celmiņš
Grāmatvežu Atbalsta Asociācija
Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s