Latvijas skolās vēlas ieviest uzņēmējdarbības mācību

Skolēnu mācību uzņēmumu programmu būtu nepieciešams ieviest visās skolās Latvijā, lai skolēniem jau laikus dotu iespēju apgūt uzņēmējdarbības pamatus, secinājuši skolotāji, piedaloties praktiskās uzņēmējdarbības apmācības programmā «Skolēnu mācību uzņēmumi».

Kā aģentūru LETA informēja biedrības «Junior Achievement – Young Enterprise Latvija» mārketinga vadītāja Sintija Lase, diskusijā par uzņēmējspēju kompetences attīstīšanu skolās un tās nozīmi jauniešu izaugsmē skolotāji un augstskolu pasniedzēji secinājuši, ka studiju laikā jaunietim jāapgūst specialitāte, ar kuru viņš plāno saistīt savu uzņēmējdarbību. Tas palīdzētu ieekonomēt gan personīgo, gan valsts laiku un resursus, gan arī paaugstināt uzņēmējdarbības kvalitāti Latvijā.

Biznesa augstskolas «Turība» docente Ieva Kalve savā lekcijā norādīja, ka dažādos pētījumos nav pierādīta nekāda saistība starp labām sekmēm skolā un panākumiem vēlāk dzīvē un karjerā, taču ir pierādīts, ka skolēniem, kuri skolas laikā aktīvi darbojušies ārpusklases pulciņos, ir daudz veiksmīgākas karjeras, jo viņi šajās aktivitātēs attīsta dzīvei ļoti noderīgas kompetences – uzņēmību, laika plānošanu un komunikācijas prasmes.

Savukārt Banku augstskolas pasniedzēja Tatjana Volkova aicināja skolotājus izmantot holistisku pieeju izglītībā, neizdalot mācību procesu atsevišķos mācību priekšmetus, bet skatot tos kā vienotu veselumu.

Aizvadītajā nedēļā 80 vispārizglītojošo un profesionālo skolu skolotāji no visas Latvijas piedalījās praktiskās uzņēmējdarbības apmācības programmā «Skolēnu mācību uzņēmumi». Skolotāji guva ieskatu jauniešu praktiskās uzņēmējdarbības izglītības programmā «Skolēnu mācību uzņēmumi», kā arī dažādu pieredzējušu lektoru vadībā varēja papildināt savas zināšanas par uzņēmējdarbību un uzzināt vairāk par biznesa izglītības iespējām jauniešiem.

Apmācībā skolotāji arī paši praktiski izmēģināja skolēnu mācību uzņēmumu veidošanas metodi un prezentēja savas biznesa idejas žūrijai – potenciālajiem investoriem.

Kursos skolotāji ģenerēja idejas un pēc tam attīstīja savus domu graudus – radošu sajūtu laboratoriju, vecvecāku un mazbērnu brīvā laika pavadīšanas aktivitātes laukos, dzīves un izdzīvošanas prasmju kursus, lauku tūrisma pakalpojumus, ekoloģiskus uzkopšanas darbus un noliktavas pakalpojumu mazām mājsaimniecībām, psiholoģiskās rekreācijas pakalpojumu, recepšu datu bāzi, dizaina priekšmetus ar seno latviešu rakstu zīmēm, personificētu salvešu apdruku, digitālās žalūzijas un ar griķiem polsterētas šūpoles. Par veiksmīgāko ideju tika atzīta skolu ekskursiju plānošanas pakalpojums un datu bāze.

Savā pieredzē dalījās skolēnu mācību uzņēmumu metodes eksperti no Igaunijas, kuri jau vairākus gadus uzrādījuši labus rezultātus Eiropas Skolēnu mācību uzņēmumu konkursos. Aizvadītajā gadā veidotais Igaunijas skolēnu mācību uzņēmums «Three Little Pigs» izstrādā zinātniskas šovprogrammas bērniem, atraktīvā veidā skaidrojot fizikas un ķīmijas likumsakarības, ieinteresējot bērnus eksaktajās zinātnēs. Šovu jau noskatījušies tūkstošiem bērnu visā Igaunijā, un viņu sniegumu augsti novērtēja arī Eiropas līmeņa uzņēmēji, piešķirot igauņu jauniešiem pirmo vietu Skolēnu mācību uzņēmumu Eiropas finālā.

Apmācības rīkoja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra sadarbībā ar biznesa izglītības biedrību «Junior Achievement – Young Enterprise Latvija» un «Swedbank».

http://www.apollo.lv

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s