NODOKĻU ATGŪŠANA – KAS PALICIS NEPATEIKTS?

Nodokļu-atgusana-700x320

Plānojot savas finanses, arvien vairāk sekojam līdzi iespējām atgūt nodokļus, taču daudziem tas joprojām ir visai neskaidrs jautājums, turklāt visai bieži cilvēki nezina savas tiesības un iespējas atgūt nodokļos nomaksāto naudu. Kas ir palicis nepateikts, kā arī biežāk dzirdētos mītus par nodokļu atgūšanu skaidrojām kopā ar audita un biznesa konsultāciju kompānijas PricewaterhouseCoopers nodokļu un juridisko pakaplojumu speciālisti Viktoriju Kristholdi – Lūsi.

Viktorija PWC

Par ko ir un nav jāmaksā nodokļi

Joprojām cilvēki bieži ir izbrīnīti, uzzinot, ka noteiktās situācijās, ir jāmaksā valstij nodokļi. Tā piemēram, savā nodokļu deklarācijā ir jāatzīmē saņemtās dāvanas, kuru vērtība ir 1425 EUR vai vairāk. Nodokļu speciāliste Viktorija Kristholde-Lūse atzīmē: “Kā piemēru varu minēt situāciju, kad vīrietis savai sievasmātei uzdāvina kažoku, kura vērtība ir 1425 EUR vai vairāk, taču sievasmāte ir izbrīnīta, ka viņai ir jāmaksā nodoklis, jo tā taču ir dāvana. Tāpat ir jābūt uzmanīgiem ar nekustamo īpašumu darījumiem. Nekustamo īpašumu pārdodot, nodokļi nav jāmaksā tikai tad, ja ir izpildīti noteikti kritēriji. Savukārt, ja tiek pārdots nekustamais īpašums, kurš nav ticis noturēts vismaz piecus gadus un vismaz viens gads no tiem tas nav bijis īpašnieka deklarētā dzīvesvieta, tad šis darījums tiek aplikts ar nodokli.” Diemžēl cilvēki par šo faktu bieži ir izbrīnīti.

Turpretī jautāta par situācijām, kurās nodokļus varam nemaksāt, uzņēmuma pārstāve atbild, ka “likumīgi nodokļus var nemaksāt, saņemot vērtīgus un dārgus dāvinājumus ģimenes ietvaros. Taču šeit ir jāņem vērā, ka tas attiecas uz dāvinājumiem ģimenes ietvaros līdz trešai pakāpei. Tieši tāpēc iepriekš minetajā piemērā sievasmātei par kažoku ir jāmaksā nodoklis.” Ar nodokli netiek aplikta arī cilvēka personīgo mantu, piemēram, auto, pārdošana, ja vien tā nekļūst par regulāru nodarbošanos. Arī iegādājoties valsts obligācijas, nodokļi nav jāmaksā.

Nodokļu atgūšana

Nodokļus mēs iemācāmies atgūt no visvienkāršākajiem pakalpojumiem. Līdzīgi kā, piemēram, no maksas par izglītību  vai veiktajiem medicīnas pakalpojumiem, tāpat ir arī no visām iemaksām privātajos pensiju fondos vai par dzīvības apdrošināšanu no 24 % iemaksātās summas gadā caur iedzīvotāju ienākumu deklarāciju ir iespējams atgūt. “Turklāt cilvēkam pašam vairs nekas nav jādara, jo, aizpildot gada ienākumu deklarāciju, informācija par šīm iemaksām uzreiz ir Valsts Ieņēmumu Dienesta (VID) rīcībā, tāpat visas bankas un apdrošināšanas kompānijas arī sniedz VID informāciju par tām,” saka Viktorija. Jāatzīst gan, ka patentu maksātāji vai mikrouzņēmumos nodarbinātie gan nodokļus atgūt nevar, jo viņiem ir nosacīti tūlītējie atvieglojumi kā nodokļu maksātājiem. Pēc iemaksas veikšanas nodokļus atgūt var trīs gadu laikā, un diemžēl, ja cilvēks nav paguvis iesniegt deklarāciju vai to ir aizmirsis, iespējas vēlāk atgūt nodokļus nav.

Pārpublicēts no http://www.monday.lv

 

Kā atgūt nodokļus?

Labā ziņa ir tā, ka nodokļu atgūšanas procedūru var nokārtot elektroniski un, lai to izdarītu, vairs nav jānīkst garās rindās. Atsaucoties arī uz iepriekš minēto par nodokļu atgūšanas nokavēšanu, nodokļu speciāliste Viktorija Kristholde – Lūse aicina ikvienu reģistrēties Elektroniskās Deklarēšanās Sistēmā (EDS) VID mājas lapā un neļauties mītam, ka tas ir nesaprotami un ārkārtīgi sarežģīti. “Reģistrācijai EDS šobrīd var pieteikties bez rindas, kā arī uz vietas tiek veikta apmācība. Tāpat VID mājas lapā ir ievietota video apmācība, kā pareizi aizpildīt deklarāciju.” Jautāta par nodokļu atgūšanas mehānismu ārzemēs, Viktorija atzīst, ka, lai gan jau šobrīd Latvijā ir ievērojami atvieglota deklarācijas iesniegšana, mums vēl ir tāls ceļš ejams līdz, piemēram, Zviedrijas līmenim, kur iedzīvotāji ziņas par nepieciešamajiem maksājumiem vai nodokļu atgriešanu saņem ar īsziņas palīdzību. Tā kā VID arvien vairāk vēlas komunicēt ar sabiedrību, pašu cilvēku rokās ir ļoti daudz un liela sabiedrības daļa joprojām baidās no šīs iestādes. “Cilvēki baidās no VID, jo viņi nezina un neinteresējas par savām tiesībām. Mums jau no Padomju laikiem ir iespiedies apziņā, ka VID ir represīva iestāde. Es gribētu ieteikt uztvert VID kā vietu, kurp doties pēc pakalpojuma un sagaidīt palīdzību. Neviens netiek sodīts par nesaprašanu vai nezināšanu.”

Vai var reģistrēties kā nodokļu maksātājs citā valstī?

Ja cilvēks strādā Latvijā, reģistrēties kā citas valsts nodokļu maksātājam ir teju neiespējami. Viktorija komentē: “Ir daudz dažādu starptautisku konvenciju un citu noteikumu, kurus ir jāievēro, lai tas būtu iespējams. Viens no galvenajiem nosacījumiem – cilvēkam fiziski ir jāatrodas tajā valstī, turklāt pietiekami ilgu laiku. Es gribētu atgādināt, ka, lai arī mēs nopeļam mūsu valsti un valdību, Latvijā ir viena no zemākajām nodokļu likmēm! Reģistrēšanās citā valstī šķietami varētu atmaksāties tad, ja cilvēkam ir ļoti lieli ienākumi, taču, sarēķinot visus papildus izdevumus un pūliņus, nekāda īpaša ietaupīšana neiznāks.”

Nodokļu atgūšana pēc darba ārvalstīs

Ļoti sāpīgs ir izrādījies jautājums par nodokļu atgūšanu par pavadīto laiku ārpus Latvijas. Viktorija Kristholde – Lūse skaidro: “Vienīgā situācija, kad nodokļu atgūšana pēc darba ārpus Latvijas ir iespējama, – ja darba devējs Latvijā darbinieku  nosūta uz citu ES dalībvalsti un turpina  maksāt nodokļus šeit. Tad var rasties situācija, ka nodokļi jāmaksā abās valstīs, un tos var atgūt. Pārtraucot maksāt nodokli Latvijā, cilvēkam zūd tiesības prasīt kaut ko atpakaļ. Darbinieki bieži priecājas, ja darba devējs grib viņu sūtīt uz diviem vai pieciem gadiem strādāt ārzemēs, taču nepadomā par sekām. Aizbraucot, reti kurš iedomājas par palikušajām saistībām šeit. Esot nodokļu rezidentam, ir jāveic noteiktas procedūras VID un PMLP, lai cilvēks vairs netiktu uzskatīts par nodokļu rezidentu šeit. Nenokārtojot saistības, cilvēks joprojām skaitās Latvijas rezidents, bet atgriežoties brīnās, kāpēc viņam ir jāmaksā nodoklis Latvijā, ja viņš šeit vairākus gadus nav bijis.” Turklāt šo formalitāšu nokārtošana ir paša darbinieka, nevis darba devēja kompenecē.

Advertisements

One comment

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s