Iedvesmas un pieredzes stāsts – Ilze Kalniņa


Intervija ar Ilzi Kalniņu – Rīgas Tālmācības vidusskolas dibinātāja, Latvijas Tālmācības profesionālā centra dibinātāja, izglītības programmas “Panākumu Universitāte” izveidotāja.

 

Kā Jūs izlēmāt pievērsties uzņēmējdarbībai, un kāpēc tieši šī nozare?

Esmu pārliecināta, ka  mana darbība izglītības jomā ir likumsakarīga, kas ir saistīta arī ar manu personisko pieredzi, gan manas pārliecības, ka izglītības sistēmā kaut kas ir jāmaina, un, ka tieši es to varu arī izdarīt. Tieši tāpēc 2009. gadā tika dibināta pirmā tālmācības vidusskola Baltijas valstīs- Rīgas Tālmācības vidusskola!

Pēc pirmās izglītības es esmu psihologs, vēlāk ieguvu arī pedagoģijas doktora grādu, kas deva plašu skatījumu uz dažādām izglītības paradigmām. Es vienmēr esmu atšķīrusies ar saviem uzskatiem, ar drosmi tos paust, pat ja tie nav visiem uzreiz saprotami vai pieņemami. Ar savu degsmi un pārliecību savai idejai varu aizraut līdzcilvēkus!

gadā kad visi bijām krīzes ietekmē, es sapratu, ka tuvojas pārmaiņas, kuras vai nu mainīs mani, vai arī man ir jāizmanto šī iespēja un jānosaka kādas būs šīs pārmaiņas. Es izvēlējos otro un izmantojot savas zināšanas tālmācība, kuras ieguvu strādājot augstskolā palīdzēju izveidot jaunu izglītības sistēmu Latvijā – tālmācība vidusskola, kura piedāvāja mācīties jebkurā vecumā, jebkurā vietā, neapmeklējot skolu un iegūt pamata un vidējo izglītību! Izglītības un zinātnes ministrija deva savu akceptu, bija daudzi, kas apsveica, bet daudzi, kas neticēja, ka šāda skola ilgtermiņā pastāvēs. Šodien skolai jau rit 9 mācību gads, mēs varam lepoties ar 1500 absolventiem, kuri ir saņēmuši kvalitatīvu un konkurētspējīgu izglītību, pie kam, inovatīvi mācoties! Lepojos ar savu kolektīvu, kuri tic gan tālmācības idejai, gan nodrošina augstu tās kvalitāti. Ar prieku un pārliecību varu sacīt, labs darbs, kas padarīts un vēl viens izglītots cilvēks mūsu sabiedrībai vairāk!

Kad viens mērķis ir sasniegts, jāiet tālāk! Otrs mans lolojums ir Latvijas Tālmācības profesionālais centrs. 2013. gadā es izveidoju mācību centru, kurā ikviens, kas vēlas, var iegūt sev profesiju no 4 līdz 1.5 gadu laikā. Šajā sfērā strādāt nav viegli, bet kā jau minēju, ikviens, kas ir ieguvis kvalitatīvu izglītību un ir gandarīts par sasniegto nes prieku arī manā sirdī.  Mācību centrā mēs piedāvājam apgūt profesiju gan floristiem, gan programmētājiem, gan multimediju dizaineriem, gan sociālās jomas speciālistiem. Bet protams, ir pieprasījums ir piedāvājums un otrādi, tā, tieši šobrīd akreditēju programmu “Lietvedis”, tas tikai pierāda to, ka cilvēkiem patīk tas, ko es daru, jo šo programmu veidoju pēc savu potenciālo klientu pieprasījuma. Protams, ka mūsdienu ikdienas steiga prasa savu – mācības tālmācībā, jo šobrīd tik retais var atļauties atrasties skolas solā pilnu darba dienu.

Mans sirds darbs, kas katru mēnesi man sniedz tūlītēju pozitīvu atgriezenisko saiti ir profesionālās pilnveides izglītības programma “Panākumu Universitāte”. Es esmu tik laimīga, ka Latvijā ir tik daudz jauku un zinātkāru jauniešu. Brīžiem man šķiet, ka vienu reizi mēnesī es esmu viņu feja, kura ļauj “pieskarties” savam sapnim, nākotnes mērķim, saprast savas vērtības, nodefinēt savas attieksmes, atbildēt sev, kas ir tas, kas mani motivē, ko es vēlos? Tie ir ļoti svarīgi jautājumi ikvienam, kur vēl pusaudzim. Tas, kā turpat 600 jaunieši bauda šīs ikmēneša lekcijas “Biznesa augstskolā Turība” ir viena raksta vērts, jo varbūt tieši mēs viņiem esam palīdzējuši satikt savu elku, kā, piemēram, hokejistu Sandi Ozoliņu, eksprezidentu Valdi Zatleru, pludmales basketbolistu, Eiropas čempionu Aleksandru Saimolovu vai radio guru Tomu Grēviņu un daudzus, daudzus citus Latvijā ļoti populārus cilvēkus, kas dalās savos pieredzes stāstos un iedvesmo, kā arī atklāj savas mācības, ko saņēmuši savās dzīvēs. Esmu gandarīta, ka ik gadu varu nodrošināt Latvijas aktīvākajiem jauniešiem savu pirmo ierakstu CV ! Un tieši šādi projekti Tevi ceļ spārnos un ļauj raudzīties uz biznesa vidi ar pārliecību, ka mēs esam vajadzīgi Latvijai!

Ir teiciens, ka godīgums atmaksājas ilgtermiņā. Varbūt tieši tāpēc es negaidīti kļuvu par arodbiedrības ”Latvijas izglītības vadītāju arodbiedrība” prezidenti, kur guvu pavisam citu pieredzi kā līdz šim trīs gadu garumā. Zinu, ka man ļoti daudz palīdzēja tas, ka savā darba pieredzē esmu bijusi godīga un atklāta gan pret sevi, gan pret līdzcilvēkiem ar kuriem esmu kopā strādājusi. Esi laimīgs un ar Tevi notiks tikai labas lietas!

Kā Jūs raksturotu šī brīža biznesa vidi Latvijā?

Būt biznesā ir mana brīvprātīga izvēle, apzinos, ka tas nav un nebūs viegli, jo Latvijā, ļoti bieži mainās likumdošana, nav stabilitātes un drošības. Es uzskatu, ka ar godīgumu un darba tikumu var panākt daudz, tādēļ arī daru daudz. Es esmu darbaholiķe, man patīk darbs, man patīk tas, ko es daru, esmu uz rezultātu orientēts cilvēks, tādēļ varbūt man varbūt ir nedaudz vieglāk. Tomēr, man gribētos, ka valsts ierēdņi ieklausītos uzņēmēju viedoklī, jo ir lietas, kas tālmācības sistēmā ir jāmaina. Šobrīd tā gluži nav un tas ir bēdīgi, ka prevalē negodīgums un valsts atbalsts tiek nodrošināts arī izglītībai bez atbilstoša kvalitatīva seguma. Es no sirds ticu, ka cilvēki, kas vēlēsies iegūt izglītību tālmācībā izvēlēsies pārbaudītu pieredzi un kvalitāti, jo izglītots cilvēks ir Latvijas nākotne un nākotni radām mēs paši!

Vai un kā laika gaitā ir mainījies Jūsu klients?

Labs uzņēmējs dzīvo līdzi pieprasījumam – ja mainās pieprasījums, maināmies arī mēs. Agrāk mēs izglītības procesu nevarējām iedomāties bez grāmatām, tagad tā ir laba mācību vide ar 24 stundu piekļuvi internetā, un tajā mēs investējam katru gadu.

Manā biznesā ir tā, ka klients nosaka savas vajadzības,  kurām mēs pakļaujamies, ja viņam būs vajadzīgs vebinārs jeb virtuāla klātienes konsultācija,  mēs to viņam nodrošināsim, ja viņam gribas tikties ar mums klātienē, mēs viņu gaidām.

Sākotnējā pārliecība bija, ka šī skola būs domāta tikai pieaugušajiem, pārsvarā tiem, kuri atrodas ārzemēs. Par šādu radīja mana iepriekšējā pieredze augstākajā izglītībā. Līdz ar to var teikt, ka šī skola radās no reālā pieprasījuma, no mana klienta vajadzībām. Pirmie mūsu skolas klienti bija trīsdesmitgadnieki, tie bija profesionāļi savā jomā- mūziķi, frizieri, celtnieki – cilvēki, kuri savā laikā bija ieguvuši profesionālo izglītību, kas bija ieguvuši profesiju bet nebija ieguvuši vidējo izglītību. Mēs bijām viņu lieliskā iespēja! Un mēs to panācām, šobrīd mums ir daudz audzēkņu sportisti, mēs parasti sakām – hokejisti un basketbolisti – tie ir mūsējie! Mēs arī ticam tam, ka mūsu izglītība tālmācībā palīdz iegūt labus rezultātus profesionālajā dzīvē!

Šobrīd mūsu klients ir tik dažāds, tie ir jaunie vecāki, tie ir skolas vecuma pusaudži, jaunieši, kas dažādu iemeslu dēļ nevar iet tradicionālajā skolā, tie ir sportisti, tie ir cilvēki, kas ir aizņemt darbā un tie ir cilvēki, ka vienkārši patīk mācīties mūsdienīgi!

Kur un kā Jūs smeļaties enerģiju pēc darba?

Man ir laimējies darīt to, kas man patiešām patīk. Tas taču ir katra uzņēmēja sapnis, vislielākais prieks un gandarījums, ja to ko tu dari ir vajadzīgs sabiedrībai, ja viņi to vēl novērtē, tad tā ir dubulta laime! Vislielākās emocijas, protams, ir skolas izlaidumos, kad redzu, kā mirdz absolventu acis, cik viņš pats ir gandarīts par paveikto! Viņi man saka paldies par to, ka tālmācība ir mainījusi viņu dzīves, par to, ka viņiem ir savi nākotnes plāni, par to, ka viņi vēlas turpināt mācības augstākajās mācību iestādēs! Ticiet man, tas dod man spēku!

Otrs spēka avots ir mana ģimene, mani bērni. Priecājos, ka arī saviem bērniem esmu iemācījusi darba tikumu un godprātību.

Trīs lietas labas lietas! Kā jau kārtīgam latvietim – dārzs, kurā draiskojas mani trīs suņi, kuri mani vienmēr sagaida, arī tad, ja diena bijusi sevišķi grūta.  Mana ģimene un mājas ir mans miers, mana harmonija, mans spēks un mans lidojums jauniem uz jauniem sapņiem!

Domāju, ja cilvēks pats sevi redz skaistu, tad arī citi viņu redz skaistu, ja dari skaistus darbus, tad zini, ka vienmēr būsi vajadzīgs citiem, kā cilvēks, kā domubiedrs, kā padomdevējs…

Būt par uzņēmēju ir izaicinājums, pie kam katru dienu!

Vai Jūs ieteiktu citiem uzņēmējiem pievienoties Rīgas uzņēmēju biedrībai? Ja jā, tad, miniet 3 iemeslus.

Es esmu ļoti gandarīta, un saku lielu paldies savai kolēģei Inesei Erģei, kura ieteica pievienoties RUB, jo uzskatu, ka jebkuram ir jāpieder kādam lielākam kolektīvam. Tas veicina kolektīvo apziņu un palīdz justies lielākiem,  jo vienam biznesā nav viegli, ir brīži, kad vajag kolēģu padomu! Katru reizi, kad esmu piedalījusies kādā RUB vai LTRK (Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kamera) pasākumā, es esmu ieguvusi ko noderīgu – vai nu esmu satikusi kādu cilvēku, vai dzirdējusi kādu dziļi iedvesmojošu frāzi, kas mainījis manu skatījumu uz dzīvi. Uzskatu, ka dalība RUB ir labs dzinulis, un man, kā ikvienam Latvijas uzņēmējam ir svarīgi izglītoties,  jo arī uzņēmējam ir jābūt izglītotam. Viss tik strauji mainās! Domāju, ka kopā mēs varam daudz vairāk, jo uzņēmēju biedrība pārstāv daudzas nozares un runājot ar valsts vai pašvaldību pārstāvjiem mums ir ko teikt un mēs kopā varam Latviju padarīt vēl labāku!

Arī man, kā uzņēmējai ir daudz vieglāk, jo ikdienas gaitās bieži vien vajag palīdzību, tagad, piemēram, uzsākot jauno lietvežu programmu, man ir vajadzīgas prakses vietas un es aicinu uzņēmējus uzņemt savus studentus pie sevis uzņēmumā un parādīt pašu labāko pieredzi un apmācīt jauno potenciālo darbinieku!

Es šo uzskatu arī par GODA jautājumu – Rīgas uzņēmējam piederēt Rīgas uzņēmēju biedrībai.

Jūsu ieteikumi jaunajiem uzņēmumiem vai tiem, kas vēl domā par savas uzņēmējdarbības uzsākšanu.

Atceries, tramvaji brauc, un tev ir izvēle, iekāpt tajā vai neiekāpt! Mans ieteikums – iekāpt! Pat tad,  ja tev šķitīs, ka Tu  jau visu zini, tu tajā noteikti satiksi jaunus cilvēkus, tu braucot uz priekšu ieraudzīsi jaunas ēkas, parkus un iegūsi jaunu pieredzi. Tu vienmēr varēsi pateikt nē, bet es tev iesaku izmantot dzīves dotās iespējas!

Jūsu vēlējums Rīgai un Latvijai, sagaidot valsts simtgadi.

Katram nodefinēt savas vērtības un darboties atbilstoši savai sirdsapziņai. Dzīvot, domāt un darīt visu ar sirds mīlestību!

Es priecājos par tiem uzņēmumiem, kuri spēj attīstīties un nest Latvijas vārdu pasaulē, un es esmu pārliecināta, ka Latvijā ir vēl daudz iespēju, kuras pierādīs mūsu jaunieši tuvākā nākotnē.

Es mīlu savu zemi, savu Latviju un ļoti ticu, ka kopā darot labos darbus, mēs varam izveidot Latviju labāku!